Novinky

Lepení venkovní dlažby 1 cm

Lepená dlažba na terasách má dlouhou historii a tento způsob pokládky je stále velmi často používaný. Je levnější varianta a tam, kde není dostatečná výška od betonu ke dveřím a skladba terasy z jiných materiálů by výškově nebyla možná, je toto řešení velkou výhodou.

Materiály pro lepení jsou dnes na vysoké úrovni a ve zkušebních ústavech prochází mnoha cykly zmrazení a rozmrazení, takže při dodržení daného postupu výrobcem dává na kontaktní pokládku např. náš partner RAKO záruku10 let. Už dávno neplatí, že hned po první zimě najdete některé dlaždice odlepené, jak to dřív bývalo.

Při kontaktní pokládce je důležité:

  • aby byl podkladní beton v pořádku, kompaktní a nepopraskaný
  • musí být správně udělaný hydroizolační nátěr (a to i na terase v úrovni terénu)
  • je potřeba dodržet postup výrobce a použít celé systémové řešení podle návodu
  • ideální je použít světlou dlažbu, která méně reaguje na teplo než tmavá a nenamáhá tolik ostatní materiály
  • rozměr lepené dlažby pro venkovní použití by měl být maximálně 60x60, ne větší
  • spáry mezi lepenými dlaždicemi je nutné dodržet t 5 mm nebo víc, i když rektifikovaná dlažba umožňuje 2 mm (důvodem je dostatečné množství spárovací hmoty mezi dlaždicemi, aby se později nedrolila)
  • dodržet dilatace po 2,5 m (použitím dilatační pásky)
  • použít kvalitní flexibilní lepidlo

TIP: jestliže nechcete opravovat starý beton nebo chcete lepit dlažbu na OSB nebo cetrisové desky, případně nechcete odstraňovat starou dlažbu a tu novou chcete položit přímo na ni, je tady možnost – použít DMEM membránu z polyethylenu, která je opatřena kruhovými dutinami a je obalená po obou stranách netkaným polypropylénovým termotvarovaným materiálem. Tloušťka membrány je 3,5 mm, a proto dokáže vyrovnat pohyb mezi podkladem a novým povrchem až o 3 mm.

Tato membrána nahrazuje hydroizolaci a je vhodná i na nevyzrálý beton. Na zakončení terasy je ideální použít keramické tvarovky zahnuté do L, které mají stejné vlastnosti a roztažnost jako ostatní dlažba. Je možné použít i masivní hliníkovou zakončovací lištu s tím, že je potřeba dbát na správné napojení na dlaždice a důkladné utěsnění. Klasické oplechování není vhodné, protože plech se snadno ohřívá, může se zvlnit, tím naruší správné napojení na první řadu dlažby a do terasy může začít zatékat.

Lepená dlažba je vhodná hlavně na menší plochy.