Pokládka dlažby (návod)

Zapomeňte na lepení dlažby při stavbě terasy! Dlažba se může lepit v interiéru, kde se nedostává voda. Pokud dlažbu nalepíte v exteriéru na terase, dříve nebo později se tam dostane voda, která v zimě zamrzne, a tím se celá terasa naruší a dlažba může praskat. Suchá pokládka dlažby je výhodný způsob pro vytvoření bezúdržbové terasy. Pro tento způsob jsou možné dvě varianty - pokládka do štěrku/písku nebo pokládka na plastové rektifikační terče.

Pokládka na rektifikační terče

Rektifikační terče jsou výhodné zvláště na plochých střechách, v místech, kde není možné odebírat zeminu, kde je výškový rozdíl, který je možné terči vyrovnat  nebo tam, kde už terasa byla a můžeme ji použít jako základ pro novou pokládku. Výhoda terasy na terčích je také v tom, že pod dlažbou je možné vést různá vedení a také je snadné případně vyměnit poškozenou dlaždici.

Použít můžeme jeden ze tří druhů terčů - pevný stohovatelný, se závitem a nastavitelnou výškou a s nastavitelnou výškou a samonivelační hlavou nebo korektorem sklonu (oba vyrovnají sklon terénu až do 5%). 

Rozmístění terčů musí být zvolené s ohledem na stav podkladu, typ dlaždic a očekávaného zatížení. V případě větších rozměrů dlaždic vždy instalujeme terče také pod desku. Pokud si chcete orientačně spočítat, kolik terčů budete potřebovat, požijte naši tabulku, ale vždy je potřeba vše konzultovat s odborníkem. Můžete nám napsat na info@gardina-dlazby.cz.

Podkladová plocha musí být dobře zpevněná, jako podklad je vhodná betonová deska, pochozí plocha ve výšce s dobrou hydroizolací nebo zhutněná hlína zasypaná 20 cm štěrku a na něm položené betonové dlaždice, které vytvoří pevný a rovný podklad pod terče.  Jestliže na terase plánujete soustředěné zatížení (např. vířivku nebo jinou stavbu), je potřeba nechat si vše posoudit kvalifikovným technikem a použít terče s dostatečnou nosností. Naše rektifikační terče odolají zátěži až 1.000 kg. Při stavbě terasy je také nutné myslet na hydroizolaci ať už plochy pod dlažbou nebo odizolování od domu, protože dlažba má otevřené spáry, kterými protéká voda, plocha pod terasou by měla být ve sklonu asi 1,5%. 

U dlaždic na terase musí být zabráněno pohybu do stran, proto musíme terasu vymezit zahloubením do terénu, betonovými nebo kovovými obrubníky, případně přivrtáním krajních terčů k podkladu

pasy

Pokud terasa končí u stěny nebo jiné svislé zábrany, vkládáme na poslední terč doraz, který vytvoří spáru mezi stěnou a dlažbou. Terasa, která je vyvýšená nad okolní terén, se zakončuje tak, že se pod okrajové terče vsune spodní zakončovací klip, terč se připevní k podkladu aby nedocházelo k pohybu a před položením dlaždic se na hlavu terče nasadí vrchní zakončovací klip, v rozích se použijí rohové klipy. Mezi spodní a vrchní klipy se pak vsune pruh dlažby, který terasu úhledně zakončí. Podobným způsobem můžeme vytvořit i schod na terase.

Pokládka do štěrku nebo písku

Tento způsob nevyžaduje žádné odborné znalosti. Odstraníme zeminu do hloubky asi 27 cm ve spádu zhruba 1,5 % od stavby a vzniklou plochu zhutníme vibrační deskou. Do prostoru nasypeme 20 cm štěrku 8-19 a opět zhutníme. Další vrstvou je štěrk frakce 4-8 nebo hrubý písek ve výšce 5 cm. Tuto vrstvu již nezhutňujeme, ale pokládáme na ni dlaždice, které oddělujeme křížky na venkovní dlažbu a lehkým poklepáním gumovou paličkou srovnáme do vodoroviny. Do spár můžeme nasypat písek, zeminu nebo jakýkoliv materiál. U takto uložené dlažby není potřeba žádný odvod vody, ta zůstává na pozemku a proto je to velmi ekologický způsob.